Gymnastikföreningen Örebro logo
.
Truppgymnastik

Terminsavgifter Tävlingsgrupper

 

Vårtermin; terminsstart vecka 2 & terminsavslut vecka 23 
Hösttermin; terminsstart vecka 33 & terminsslut vecka 51 
 
  • För att läsa om träningsavgifter, ångerrätt mm - klicka här!

 

Avgifterna för våra tävlingsgrupper är högre än för träningsgrupper. Det beror bland annat på att tävlingsverksamheten innebär:

  • en längre och mer omfattande termin
  • ledare med högre utbildningsnivå och större ansvar
  • deltagande i tävlingar där föreningen står för tävlingsavgiften
  • ökad administration kopplad till tävlingar, resor och planering

Utöver träningsavgiften tillkommer i tävlingsgrupper även kostnader för exempelvis läger, tävlingar, lagaktiviteter och lagkvällar.

Dessa satsningar möjliggör en trygg, utvecklande och kvalitativ tävlingsverksamhet för våra gymnaster.

 

Läs här om att vara medlem i en tävlingsgrupp!
Läs här om att vara tävlingsförälder!

Övriga kostnader

Utöver terminsavgifter tillkommer dessa kostnader för tävlingsgrupper;

- Tävlingsdräkt och föreningskläder (obligatoriskt vid tävling)

- Lägerkostnader som laget åker på

- Tävlingskostnader (Föreningen betalar tävlingsavgiften. Övriga utgifter som transport, boende och mat betalas av gymnasten)

 

Lägerdeltagande

Det finns två sorters läger i föreningen. De som föreningen ordnar och de som grupperna ordnar. Vid läger som föreningen ordnar sker anmälan via föreningens hemsida, www.gforebro.se -> Läger
Vid läger som grupper ordnar sker anmälan till gruppen. Samtliga lägerkostnader bekostas av gymnasten, även ledarnas kostnader. Gällande eventuella läger utomlands ska det godkännas av föreningen innan samt att en ansökan om internationellt utbyte ska skickas in till gymnastikförbundet.

 

Tävlingsdeltagande

Vid deltagande i tävlingar som arrangeras av gymnastik- eller cheerförbundet står föreningen för tävlingsavgiften.

Övriga kostnader fördelas och bekostas av de aktiva.

 

Har gymnasten tackat ja till att följa med på tävling är anmälan bindande.

Det betyder att alla kostnader som rör tävlingen belastar gymnasten även om han/hon sedan inte deltar på tävlingen.

Oförutsedda händelser som innebär utgifter för föreningen bekostas av gymnasten (ex sjukdom).

 

 

Vid sjukdom eller andra oförutsedda händelser i samband med tävling eller läger kan ni vända er till ert försäkringsbolag för att söka ersättning.

Oförutsedda händelser som innebär utgifter för föreningen bekostas av gymnasten (ex avbokning). Vid sjukdom så bedöms varje enskilt fall individuellt vid uppvisande av läkarintyg.

Ladda hem medlemsappen
Våra samarbetspartners
Handla dina föreningskläder hos oss;
Boka aktiviteter till förmånliga priser;
Stöd GF Örebro genom gräsroten;
Hur kan vi hjälpa dig med din grafiska profil?