SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
.

Workshop för styrelser under SM
2025-05-08 08:14

Kom och delta i erfarenhetsutbyte och diskussioner samtidigt som ni hejar fram era gymnaster under SM!

Anmäl er till Andreas Getzman,

andreas@amaste.se

 

För att skapa konkurrenskraftiga landslag inom svensk gymnastik behöver vi självklart duktiga gymnaster och ledare. Men gymnaster och ledare kommer inte till i ett vacuum, ur tomma intet.

 

Svensk gymnastiks kärna, föreningarna, behöver hålla en sådan klass att landslagsgymnaster och framstående ledare inte är en slump. Utan resultatet av strukturerat och hållbart arbete.

 

Svensk gymnastik behöver vara ”bäst i alla delar”. Gymnastikförbundet kan dra sitt strå till stacken. Men vad kan vi i föreningarna göra? Vi som vill vara med och bidra till internationell framgång.

 

It takes a club to raise a international gymnast, för att parafrasera ett känt ordspråk.

 

Var med och samtala om hur vi kan organisera elitföreningar för att erbjuda maximala utvecklingsmöjligheter för gymnaster och tränare. UTAN att tappa fokus på rörelseglädje för alla oavsett ambitionsnivå.

 

Samtalsledare Andreas Getzman, ordförande GF Örebro


Nyhetsarkiv
2025-05-08 14:12
SM kläder2025-04-28 14:35
 
Ladda hem medlemsappen
Våra samarbetspartners
Handla dina föreningskläder hos oss
Stöd GF Örebro genom gräsroten och Svenska spel
Hur kan vi hjälpa dig med din grafiska profil?